Liga VTB: Zastal pokonał Astanę!

Grafika z meczu Zastal - Astana z wynikiem 91:83
Z przytupem styczeń pożegnali koszykarza ENEA Zastalu BC Zielona Góra. Wygrali we własnej hali z kazachską Astaną 91:83. Zwycięstwo cieszy tym bardziej, że to dopiero 2. triumf wicemistrzów Polski w tej edycji ligi VTB.

Patrząc na wyniki poszczególnych kwart widać, że mecz było prowadzony na styku. W trzeciej kwarcie zielonogórzanom udało się co prawda odjechać w pewnym momencie na 17 punktów, ale przewaga szybko stopniała. Na szczęście podopieczni Olivera Vidina udźwignęli grę nerwów i ostatecznie wygrali 91:83. Najskuteczniejsi w barwach Enei Zastalu BC byli Nemanja Nenadić (19 punktów), Jarosław Zyskowski (15) oraz David Brembly (14).

Nie tylko oni jednak zasługują na dobre słowo. W meczu z Astaną Zastal dobrze wyglądał jako zespół, choć drużyna grała falami. Wicemistrzowie Polski szybko prowadzili swoje akcje, co okazało się kluczem do rozmontowania defensywy Astany. Dodatkowo zielonogórska obrona miała nieco ułatwione zadania, bo rywale przyjechali do hali CRS bez jednej ze swoich gwiazd. Mowa o Jaylenie Barfordzie, czyli jednym z najskuteczniejszych punktujących.

W efekcie możemy cieszyć się z drugiego zwycięstwa w tej edycji ligi VTB. Pozwoliło to Zastalowi opuścić ostatniej miejsce w tabeli. Przed zielonogórzanami wciąż jeszcze 10 spotkań, a więc bilans 10 porażek i 2 wygranych wciąż można poprawić. Najbliższy szansa na to Zastal otrzyma 14 lutego, ale zadanie będzie piekielnie trudne, ponieważ na wyjeździe zmierzy z Zenitem

Zielonogórzanie już kiedyś błyszczeli w lidze VTB

W tym sezonie ligi VTB Zastal zbiera sporo krytyki. Najczęściej mocne słowa są jak najbardziej na miejscu, choć czasem można odnieść wrażenie, że zielonogórzanom w kilku meczach brakowało nieco opanowania i szczęścia, a nie sportowych umiejętności.

Kibiców wicemistrzów Polski ten fakt może denerwować tym bardziej, że poprzednie dwa sezony wyglądały zgoła odmiennie i zdążyli się przyzwyczaić do zdecydowanie lepszej postawy swoich ulubieńców. W ubiegłym roku zielonogórzanie dotarli do play-offów, znajdując się w gronie 8 najlepszych zespołów. Gdy spojrzy się na statystki sezonu 2020/2021 w grupowych zmaganiach Zastal wygrał ponad połowę meczów, pokonując takie koszykarskie tuzy jak np. UNICS KAZAŃ i legendarne CSKA MOSKWA.

Optymistycznie wyglądały także wyniki naszej ekipy w latach 2019/2020. Ze względu na pandemię organizatorzy ligi VTB zrezygnowali z play-offów, a więc zielonogórska drużyna zakończyła ostatecznie zmagania na imponującym 6. miejscu. Oczywiście mówimy o nieco innych czasach, gdy sportowa siła Zastalu prezentowała się inaczej, a siła rażenia ekipy z Zielonej Góry pozostawała imponująca. Bardziej pozytywnie wyglądał także klimat, jaki towarzyszył zmaganiom zielonogórzan. Pamiętając o dotychczasowych sukcesach, pozostaje mieć nadzieję, że największe osiągnięcia wciąż jeszcze przed nami.